Centrul de Cultură „George Apostu” din Bacău în parteneriat cu Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România au organizat colocviul cu tema „Jurnalismul cultural în lumea globală”, în data de 19 septembrie 2025.

Evenimentul, moderat de 𝐂𝐨𝐫𝐧𝐞𝐥 𝐂𝐞𝐩𝐚𝐫𝐢𝐮, a reunit reprezentanți ai Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România – președintele 𝐃𝐚𝐧 𝐂𝐨𝐧𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐢𝐧, vicepreședintele 𝐄𝐦𝐢𝐥 𝐒𝐭𝐚𝐧𝐜𝐢𝐮, împreună cu 𝐓𝐞𝐨𝐝𝐨𝐫𝐚 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐧, coordonator al Editurii UZP, 𝐋𝐚𝐯𝐢𝐧𝐢𝐚 𝐒̦𝐚𝐧𝐝𝐫𝐮, șef Departament Evenimente – precum și nume valoroase ale jurnalismului și culturii românești și locale. La dezbateri a fost prezentă și 𝐂𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐁𝐫𝐞𝐚𝐡𝐧𝐚̆-𝐏𝐫𝐚𝐯𝐚̆𝐭̦, președinte al Consiliului Județean Bacău, iar dialogul a adus în prim-plan provocările cu care se confruntă jurnalismul cultural astăzi, culminând cu întrebarea: „Există cititori pentru presa culturală?”

„Dat fiind faptul că ne aflăm într-un univers Apostu, ne putem gândi că sculptorul și-a căpătat notorietatea în România și a devenit un artist de anvergură mondială. Nu putem despărți naționalul de globalizare; impunerea de ziduri între creația națională și lumea exterioară a recunoașterii duce la o implozie a valorii. Prin tot ceea ce și-a propus prin Statut și prin politicile duse de președinții Doru Dinu Glăvan și Sorin Stanciu, UZPR militează pentru întărirea profesiei prin prezența în rândurile Uniunii, cea mai importantă organizație a breslei, a cât mai multor profesioniști. Tinerii jurnaliști care ni s-au alăturat dau puterea de exprimare și de prestanță a Uniunii”, a precizat 𝐃𝐚𝐧 𝐂𝐨𝐧𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐢𝐧, președinte al UZPR.

Invitații au vizitat două dintre cele mai recente proiecte expoziționale găzduite de instituție: „Dinastia ruginii” a artistului moineștean 𝐈𝐨𝐧 𝐕𝐚̆𝐬𝐚̂𝐢, și „PORTRET BACOVIA”, proiect curatoriat de 𝐕𝐢𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐄𝐮𝐠𝐞𝐧 𝐌𝐢𝐡𝐚𝐢 (𝐕𝐄𝐌), dedicat reinterpretării vizuale a poetului simbol al Bacăului, și expoziția permanentă din Muzeul în aer liber.

Mulțumiri speciale tuturor celor care reflectă constant activitatea culturală, celor care, prin profesionalism și verticalitate, păstrează vie valoarea actului cultural și îi dau consistență în societate.

Evenimentele culturale ale anului 2025 se desfășoară sub semnul aniversării a 35 de ani de la înființarea Centrului de Cultură „George Apostu”.