În seara în care spațiile muzeale își schimbă ritmul, iar traseele obișnuite ale orașului se rescriu prin artă și memorie culturală, vă invităm să descoperiți expozițiile temporare și permanente și o parte a fascinantului patrimoniu al Centrului de Cultură „George Apostu”, alături de familie și prieteni, în cadrul evenimentului Noaptea Muzeelor.
Pe 23 mai 2026 între orele 18:00 – 22:00, publicul va putea vizita:
🎨 Expoziția retrospectivă
„Toate drumurile duc la… Paris” – Constantin CALAFATEANU
🎨 Expoziția de pictură
„Stări. În memoria Licăi” – Ilie BOCA
🎥 Vizionarea interviului de colecție
𝐋𝐮𝐢𝐳𝐚 𝐁𝐚𝐫𝐜𝐚𝐧 în dialog cu 𝐋𝐢𝐥𝐢𝐚𝐧𝐚 𝐌𝐨𝐢𝐬𝐞, fiica artistului Constantin CALAFATEANU
🎬 Vizionarea filmului documentar
dedicat artistului Ilie Boca
🌿 Vizitarea Muzeului în aer liber.
🎁 Primele 50 de persoane care ne vor trece pragul vor primi cadouri culturale surpriză!










